Hükümetin göçmen politikasını eleştirdi gözaltına alındı: Avukatlardan grev kararı

Tunus’ta gündem avukat ve köşe yazarı Sonya Dahmani’nin gözaltına alınması… Sahra Altı Afrika’dan gelen düzensiz göçmenlere yönelik yetkililerin tutumunu televizyonda eleştiren Dahmani, Tunus hakkında, “Ne basit bir ülke” demişti. 

Dahmnai’nin bu açıklama ve yorumu sonrasında gözaltına alınması ülkede gündem olurken, Tunus Baro Başkanı Hatem el-Meziyu, Dahmani’nin Tunus Asliye Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Sonya Dahmani

Bir basın toplantısı düzenleyen el- Meziyu, “Baro merkezine yapılan baskın Baro’ya yönelik bariz bir saldırı. Baro’ya yönelik saldırıya katılanları gerekli mercilere şikayet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ülke genelindeki tüm mahkemelerde Baro üyesi avukatların bir günlük iş bırakma eylemi düzenleyeceklerini belirten El Meziyu, Dahmani’nin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

NE OLMUŞTU?

Tunuslu avukat Sonya Dahmani, 11 Mayıs Cumartesi akşamı Tunus Barosu’na yapılan bir polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Dahmani’nin gözaltına alınma sebebi hakkında açıklama yapılmamıştı. 
 
Yerel basında, Dahmani’nin Sahra Altı Afrika’dan gelen düzensiz göçmenlere yönelik Tunuslu yetkililerin tutumunu televizyon programında eleştirdiği ve Tunus Devleti hakkında “Ne basit bir ülke?” yorumunda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını iddia edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x